Kontakt

Pracownik szczecińskiego muzeum techniki Jacek Ogrodniczak napisał zbiór bajek pt. „Co zaczarowane pojazdy robią nocą. Szczecińskie motobajki.” Bohaterami drugiego planu bajek są zabytkowe pojazdy. Idea narodziła się, gdy pandemia  zamknęła dzieci w domach i przedszkolach.

W tworzeniu opowieści brało udział kilkaset dzieci. Założenie było – jak na czas pandemii karkołomne – nic online, tylko żywy kontakt. Każda bajka  była rozsyłana do pięciu przedszkoli i szkoły podstawowej. Nauczycielki czytały bajki kilkudziesięciu grupom przedszkolnym i klasom. Reakcje dzieci,  prośby o rozwinięcie niektórych wątków były przekazywane autorowi. Wiele z tych uwag wpłynęło na ostateczny kształt bajek. Pierwsza bajka powstała w kwietniu, a już w grudniu – na Mikołaja – wszystkie 158 szczecińskich przedszkoli i kilka szkół otrzymało książki wydane przez muzeum. Książki ozdobiły ilustracje Aleksandry Zaborskiej z Akademii Sztuki w Szczecinie i rysunki dzieci.

Akcja bajek dzieje się w świecie bliskim dzieciom – w ich mieście, domach, na placach zabaw. Bohaterami – obok lekarza snów, zaczarowanych  psów, lalek, starych motocykli i samochodów – są przedszkolaki, ich rodzice, strażak, sprzedawca balonów...