Kontakt

Wielka wystawa Michaela Willmanna (1630–1706), jednego z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej. Została ona zaprezentowana w nowoczesnej przestrzeni Pawilonu Czterech Kopuł, w Muzeum Sztuki Współczesnej – najmłodszym oddziale MNWr.

Pokazanie dzieł Willmanna w oryginalnej scenografii, z wykorzystaniem nowoczesnych technik prezentacyjnych i możliwości, jakie niosą ze sobą sale P4K, było nie tylko wyjątkowym wyzwaniem dla muzealników, ale przede wszystkim próbą złożenia hołdu najwybitniejszemu artyście, jaki kiedykolwiek żył i tworzył na terenie Śląska.

Na wystawie pokazano blisko 100 obrazów, co stanowi prawie 1/3 zachowanego dorobku artysty. Wśród nich znalazły się dzieła o tematyce mitologicznej, religijnej, portrety i pejzaże. Po przeszło 75 latach zagościły ponownie na Dolnym Śląsku obrazy ze słynnego cyklu Męczeństw Apostołów z Lubiąża, które po wojnie znalazły schronienie w kościołach warszawskich. Dopełnieniem dla wystawy były liczne wydarzenia towarzyszące i rozbudowana promocja medialna, a na samej wystawie można było podziwiać efekty współpracy MNWr z koncernem IBM, czy też prezentację w sali immersyjnej.