„Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów” to jeden z pierwszych i największy w Polsce nowoczesny, otwarty dla publiczności centralny magazyn studyjny. W dniu 5 grudnia 2017 roku nastąpiło oficjalne otwarcie nowego Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK), w obecności Prezydenta Miasta Krakowa i Przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Thesaurus mieści się na krakowskich Bielanach, przy ul. Księcia Józefa 337. Na powierzchni ok. 2000 m2 ponad 150 tys. eksponatów znalazło swoje miejsce. Dzięki stworzeniu Skarbca Krakowskiego w 118 roku istnienia MHK po raz pierwszy Muzeum uzyskało w pełni profesjonalną przestrzeń dla muzealiów. Jest więc: malarstwo, grafika, numizmaty, militaria, szopki krakowskie, rzemiosło artystyczne, meble. To ponad 20 różnych kolekcji, będących „skarbem” Muzeum. Poszczególnym magazynom nadano nazwy, które nie tylko informują, ale przede wszystkim nadają magazynom muzealny klimat. I tak magazyn broni to „Arsenał”, magazyn grafiki to „Stara biblioteka”, magazyn numizmatów to „Skarbiec”, magazyny tkanin to „Skład bławatny” i „Garderoba babci”.
Świadomi tego, iż rolą muzeów nie jest gromadzenie rzeczy, czyli budowanie kolekcji, ale gromadzenie społeczności wokół kolekcji, otworzyliśmy magazyn dla publiczności. Udostępnienie zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym, posiadającym niezbędne atesty antypalne, antybakteryjne i antykorozyjne oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom. W Krakowskim Skarbcu można zobaczyć niemal wszystko, co przez lata zgromadzono w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, a co nie jest prezentowane na wystawach stałych, a tylko okazjonalnie pojawia się na wystawach czasowych, tj. 80 % wszystkich zbiorów. Na takie rozwiązanie zdecydowały się nieliczne muzea na świecie, a w Polsce jest to rozwiązanie nowatorskie. Podobne, choć nie identyczne rozwiązania zastosowano w Muzeum Stanowym Colorado w Denver, Muzeum Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, muzeum miejskim w Antwerpii i Muzeum Żydowskim w Wiedniu.
Thesaurus Cracoviensis będąc nowoczesnym magazynem jest nie tylko miejscem „interpretacji artefaktów”, ale centralną kliniką muzealiów. W jednym budynku na podniesionej kondygnacji znalazły miejsce wielobranżowe pracownie konserwatorskie MHK: malarstwa, mebli, rzeźby, szopek krakowskich, papieru, tkanin, fotografii i metalu. Wszystkie pracownie konserwatorskie wyposażone zostały w meble laboratoryjne, czyli stoły jezdne z blokadami wykonane z materiałów odpornych na środki chemiczne, krzesła i taborety laboratoryjne, lampy konserwatorskie z lupą, podświetlane światłem białym i ultrafioletem oraz sprzęt komputerowy niezbędny w dokumentowaniu prac konserwatorskich.
W tym samym budynku znajduje się również pracownia fotograficzna. Panującym w MHK przekonaniem jest, że konserwator i fotograf pozostający blisko muzealiów to najbardziej bezpieczne rozwiązanie, podobnie jak koncentracja muzealiów w jednym miejscu. W magazynach udostępniono również specjalną salę multimedialną, gdzie zwiedzający mogą przeglądać zdigitalizowaną – w ramach projektu Cyfrowy Thesaurus – część muzealnej kolekcji. W sali konferencyjnej będą odbywały się warsztaty i odczyty, a w kawiarni będzie można napić się kawy i zjeść ciastko z widokiem na zbiory. Thesaurus Cracoviensis - Centrum Interpretacji Artefaktów jest też miejscem, w którym prowadzony jest szeroki program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, a także dla dorosłych. Zajęcia edukacyjne prowadzone są przez pracowników pracowni konserwatorskich.