Kontakt

Organizator


 

Partner organizacyjny Sybilla 2012


Gala lauretaów XXXIII edycji Sybilli odbyła się w auli nowego, imponującego pod względem architektonicznym Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Uroczystość otworzył Pan Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podkreślając znaczenie muzeów we współczesnym świecie, ważną rolę w procesie ochrony dziedzictwa i ich wpływ na rozwój kapitału społecznego. Minister pogratulował nagrodzonym i nominowanym instytucjom.

W imieniu gospodarzy gości powitał Pan Andrzej Cudak p.o. dyrektora MHŻP. Uzasadnienie werdyktu jury przedstawiła jego przewodnicząca prof. dr hab. Maria Poprzecka.

W ceremonii wręczania nagród laureatom uczestniczyli Pani Małgorzata Omilanowska, Podsekretarz Stanu w MKiDN, prof. dr hab. Maria Poprzęcka, dr hab. Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.     

Galę prowadził Pan Marek Zając, a artystycznie uświetnił występ zespołu TWOgether Duo.

 


 

TWOgether Duo.

Magdalena Bojanowicz i Maciej Frąckiewicz są tegorocznymi laureatami PASZPORTÓW POLITYKI  […] za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania.

Współpracują ze sobą od 2007 roku i wspólnie zdobyli najwyższe laury na prestiżowych konkursach:

I miejsce na VIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2008),

II miejsce w XLV Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (2008),

Nagrodę Specjalną dla najlepiej zapowiadającego się polskiego artysty na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie  (2010).

Duet jest laureatem prestiżowego stypendium Ministra Kultury RP „Młoda Polska”, które otrzymał za nagranie w grudniu 2012 roku płyty – albumu  Satin,  z kompozycjami polskich współczesnych twórców.     

Duet wystąpił w Polsce z recitalami podczas takich festiwali, jak:  Musica Polonica Nova we Wrocławiu (2010), Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie (2011), Warszawska Jesień (2012), contem.ucha w Filharmonii w Łodzi (2010), a także za granicą;  (tu powinno się dodać wytłuszczonym drukiem nazwę miejsca – filharmonia, teatr?, żeby było analogicznie, jak w innych miejscowościach) w Thonon les Bains (Francja – 2010), w Filharmonii w Wilnie (Litwa – 2010), w Instytucie Polskim w Pradze (Czechy – 2011).

Program:

Bartosz Kowalski, Piąty błękit oraz Mikołaj Majkusiak, Rhythms of doubt [III]