Kontakt

19 grudnia 2019 roku Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło stałą wystawę w Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich. Prezentowane są tu eksponaty ze zbiorów książąt Czartoryskich, jednej z najcenniejszych kolekcji muzealnych w Polsce, a także w Europie. To nie tylko arcydzieła światowego malarstwa – jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta, ale i liczne memorabilia – bezcenne pamiątki historyczne, świadectwa dawnej kultury polskiej i europejskiej.

Stała wystawa nie mogłaby zostać zaprezentowana, gdyby nie gruntowny remont Pałacu Książąt Czartoryskich. Dzięki niemu nie tylko powiększono przestrzeń ekspozycyjną, ale także uzupełniono infrastrukturę budynku o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Neorenesansowy dziedziniec Pałacu został pokryty przezroczystym dachem, co stworzyło miejsce dla uroczystości i wydarzeń kulturalnych.

 

 

 

W obecnej aranżacji wystawy nowoczesny etalaż ekspozycyjnym sąsiaduje z zespołem kilkudziesięciu odnowionych, drewnianych gablot należących do dawnego, XIX-wiecznego wyposażenia Muzeum. Aranżacja wykorzystuje nowoczesne osiągnięcia w zakresie prezentowania i zabezpieczenia zbiorów.

Wystawie towarzyszą audioprzewodniki ze ścieżkami zwiedzania w różnych językach, dostosowane do różnych grup odbiorców (ścieżka dla rodzin z dziećmi czy osób z niepełnosprawnościami), zaś specjalna ścieżka sensoryczna umożliwia dotykową percepcję wybranych eksponatów, udostępnionych w postaci kopii obiektów.

Otwarcie stałej wystawy było możliwe m.in. dzięki pracom projektowym, inwestycyjnym, konserwatorskim, merytorycznym, digitalizacyjnym, edukacyjnym, promocyjnym i wydawniczym. Ekspozycji towarzyszą trzy publikacje w języku polskim i angielskim.

Stała wystawa kolekcji Czartoryskich – prezentująca w nowy, atrakcyjny sposób niekwestionowane arcydzieła sztuki – przyciąga turystów z całego świata, promując naszą kulturę i polskie muzealnictwo  daleko poza granicami.